Tryb ciemny
  • Wtorek, 18 Czerwiec 2024
Corteva
PIORiN: Guzak amerykański wykryty w Danii

PIORiN: Guzak amerykański wykryty w Danii

Niepokojące dane o nicieniu kwarantannowym jakim jest Guzak amerykański (Meloidogyne chitwoodi Golden et al.) podała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nicień ten w krajach Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania, a istotnym żywicielem jest ziemniak.

 

Nicień został w październiku 2023 roku znaleziony w bulwach ziemniaków w Danii. To najbliższa Polski lokalizacja, choć guzak amerykański był wykryty także w innych krajach Unii Europejskiej.

Żywicielami agrofaga są różne rośliny jedno- i dwuliścienne, spośród których istotnym żywicielem jest ziemniak. Występowanie guzaka amerykańskiego stwierdza się w Afryce (Mozambik, RPA), Ameryce (USA, Argentyna) i kilku krajach europejskich (Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Turcja). Ostatnio został on stwierdzony w bulwach ziemniaka w Danii, zebranych w październiku 2023 - poinformowała Inspekcja.

O nicieniu poinformowano w Raporcie nt. nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski nr 32, który możemy znaleźć na stronach PIORiN.

źródło: piorin.gov.pl

Corteva