Tryb ciemny
  • Czwartek, 23 Marzec 2023
Testowy obrazek
Na Majorce zbierają ziemniaki. Plony nie są dobre, bo...

Na Majorce zbierają ziemniaki. Plony nie są dobre, bo...

U nas sezon na wczesne ziemniaki jeszcze przed nami, ale w Basenie Morza Śródziemnego już teraz trwają pierwsze zbiory. Jak się okazuje kiepska pogoda spowodowała, że ziemniaki pozostawiają dużo do życzenia. Mają trafić na Wyspy Brytyjskie.

 

O sprawie poinformował portal EastFruit.com.

W Sa Pobla rozpoczęto zbiór ziemniaków; pierwsze ziemniaki z Majorki (Baleary, Hiszpania) w tym roku są niewielkich rozmiarów, a produkcja została również ograniczona z powodu wiatrów i mrozów w styczniu.

 

- Ogólnie rzecz biorąc, firma rolnicza S'Esplet SAT rozpoczęła zbiór najwcześniejszych odmian ziemniaków przeznaczonych na rynek brytyjski - poinformował portal EastFruit. - Plantatorzy warzyw liczą, że sezon będzie lepszy niż w zeszłym roku.

 

Do połowy stycznia pola ziemniaczane były w dobrej kondycji i zapowiadano dobre zbiory. Ale wiatry o prędkości do 85 km/h uderzyły w Sa Poblu 15 stycznia, powodując uszkodzenia roślin najwcześniejszych odmian.

 

Rolnictwo Sa Pobla specjalizuje się w uprawie ziemniaków, które są zbierane bardzo wcześnie, aby zaopatrywać rynek brytyjski, jeden z głównych rynków obok Skandynawii. Trzy lata temu wyeksportowano 16 000 ton ziemniaków; dwa lata temu - 14 200 ton, aw ubiegłym roku - od 12 do 13 tysięcy, według danych SAT.

 

Czy trudna tegoroczna zima spowoduje także także, że te ziemniaki, które przyjeżdżają z Basenu Morza Śródziemnego do Polski jako ,,wczesne'' mogą także nie być najwyższej jakości? Odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka tygodni, ale od niej zależeć może udany tegoroczny sezon polskich producentów ziemniaków.

źródło: Eastfruit.com

Dodaj komentarz / Odpowiedź
Igrit.PL Reklama Własna TB2