Tryb ciemny
  • Czwartek, 25 Kwiecień 2024
O ziemniaku raz jeszcze

O ziemniaku raz jeszcze

Pokrój
Pędy nadziemne tworzą tzw. krzak o zmiennym pokroju i ulistnieniu. Tworzy go 4–8 łodyg pionowo wzniesionych (krzak wyprostowany) lub w dole odgiętych (krzak rozesłany). Pędy silnie ulistnione tworzą tzw. krzak liściowy, a słabo ulistnione – łodygowy[16]. Pędy osiągają zazwyczaj od 30 do 80 cm wysokości, są nagie lub rzadko owłosione[17] przylegającymi[18], pojedynczymi lub gruczołowatymi włoskami[17].
Łodyga
Gruba, mięsista, na przekroju okrągła lub kanciasta (trójkątna lub czworokątna). Zielona lub u odmian zabarwiona antocyjanami na czerwono, fioletowo lub kolor brunatny. W części podziemnej z kątów wcześnie zamierających liści wyrastają rozgałęziające się kłącza (stolony) z podziemnymi bulwami[16]. Kłącza są długie, cienkie i rozgałęzione[18]. Powstające na nich bulwy są także zmodyfikowanymi łodygami – mają typowy dla niej układ tkanek, a na powierzchni spiralnie (jak na łodydze nadziemnej) rozwinięte blizny liściowe (tzw. brwi) i powstające w ich kątach pąki (główny i dwa boczne). Pąki wraz z blizną liściową tworzą tzw. oczko[16]. Bulwy mają różną barwę, osiągają zazwyczaj średnicę 3–10 cm[17].
Liście
Skrętoległe, wyrastają spiralnie lewoskrętnie. Blaszka jest nieparzysto-pierzasto-sieczna. Większe odcinki to okrągłojajowate listki, przy czym listek szczytowy różni się wielkością i kształtem od bocznych. Między listkami występują mniejsze listeczki[16]. Na jednym liściu złożonym znajduje się 6–8 par listków i listeczków[17]. U nasady ogonków o długości 2,5–5 cm[17] znajdują się przylistki. Blaszki liście są zielone o różnej intensywności, przy czym ogonki i nerwy bywają czerwono nabiegłe[16].
Kwiaty
Zebrane w luźne, pozorne podbaldachy rozwijające się pozornie szczytowo[18] z kątów górnych liści lub rzadziej – na szczycie pędu[16]. Kwiaty osadzone są na szypułce członowanej (stawowej w połowie długości) osiągającej 1–2 cm[17]. Kielich jest zielony i pięciodzielny (rzadko działek jest 6[18]), przy czym kształty działek są zmienne w zależności od odmiany. Zrosłopłatkowa korona[16] o średnicy 2,5–3 cm[17] ma barwę białą, różową, błękitną, fioletową lub pośrednią[16]. W części środkowej z żółtozieloną gwiazdą[18]. Pręciki w liczbie 5 są zrośnięte u nasady z płatkami korony[16], w górze stulone stożkowato. Pękają na szczycie dwoma otworami[18]. Ich nitki mają ok. 1 mm długości, a pylniki 5–6 mm[17]. Pylniki są pomarańczowe lub żółte. Słupek składa się z dwukomorowej[16], nagiej zalążni. Ma ok. 8 mm długości[17]. Znamię jest główkowate[18].
Owoce
Zielone lub żółtawozielone, dwukomorowe, kuliste jagody[16], czasem prążkowane, osiągają ok. 1,5 cm średnicy[17]. Są wielonasienne. Nasiona są spłaszczone, słabo nerkowate[18].
Dodaj komentarz / Odpowiedź