Polska zabiega o wznowienie eksportu ziemniaków do UE bez dodatkowych badań
Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa potwierdził wcześniejsze informacje, że prowadzone są rozmowy w Komisji Europejskiej ws. wznowienia eksportu polskich ziemniaków do państw UE bez dodatkowych badań. Potwierdził także, że zdarzają się przypadki łamania karencji na dzierżawionej ziemi, po wykryciu bakteriozy pierścieniowej.
– Dziś jesteśmy jednym z dwóch państw w Unii Europejskiej, wobec którego obowiązują dodatkowe procedury przy sprzedaży ziemniaków – ze względu na wysoką wykrywalność bakteriozy pierścieniowej w ostatnich latach. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby znieść te ograniczenia – podkreślił sekretarz stanu i zauważył, że nie jest to zgodne z interesami kilku dużych firm.
Wiceminister przekazał także informacje o planowanej zmianie przepisów regulujących postępowanie w przypadku stwierdzenia w gospodarstwie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Zgodnie z nimi gospodarstwo takie nie może przez 5 lat uprawiać ziemniaków.
– Tymczasem powstał niebezpieczny wyłom w przepisach mówiący, że ziemia dzierżawiona nie wchodzi w skład gospodarstwa. Niestety niektóre firmy ten wyłom wykorzystują, aby kontynuować uprawę mimo zakażenia bakteriozą pierścieniową i pobierać dotacje. Chcemy, aby możliwość taka została zlikwidowana. Planujemy także zmienić zasady udzielania pomocy na walkę z bakteriozą – zapowiedział sekretarz stanu.
źródło: ministerstwo rolnictwa