PIORiN: bakteria Ralstonia solanacearum w wodach powierzchniowych. Gdzie?
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że w czerwcu 2022 roku bakteria Ralstonia solanacearum została wykryta pierwszy raz w wodach powierzchniowych Polski w rzece Widawa w województwie dolnośląskim. Próby wody z rzeki Widawy pobierane były do badań przez inspektorów od 2011 roku i nigdy wcześniej bakteria ta nie była wykrywana. W wyniku prowadzonych działań w 2023 roku bakteria została wykryta na terenie województwa dolnośląskiego również w dopływie Widawy, tj. Młynówce oraz w rzece Odrze (rzeka Widawa jest prawym dopływem Odry).
W ramach prowadzonego w bieżącym roku monitoringu, jak dotychczas, pozytywne wyniki uzyskano dla prób wody pobranych na terenie 4 województw:
- dolnośląskiego – rzeki: Ślęza (lewostronny dopływ Odry), Odra i Oława (lewostronny dopływ Odry) oraz staw w miejscowości Serby;
- opolskiego – rzeka Widawa oraz rów melioracyjny Sitnik (ujście do rzeki Widawy);
- łódzkiego – rzeka Warta w powiecie sieradzkim;
- zachodniopomorskiego – rzeka Odra Zachodnia, około 27 kilometr jej rozwidlenia od głównego koryta rzeki, na wysokości wsi Siadło Dolne.
Bakteria nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ale jest bardzo dużym zagrożeniem w szczególności dla upraw ziemniaka i pomidora (bakteria może atakować również m.in. pelargonię, oberżynę, paprykę), na które może się rozprzestrzeniać podczas wykorzystywania zakażonych wód powierzchniowych do nawadniania, zraszania i opryskiwania roślin. Dlatego w przypadku, gdy wody powierzchniowe zostały uznane za zakażone (odcinki rzek, zbiorniki lub ich części objęte strefą porażenia), zakazuje się stosowania zakażonej wody do nawadniania lub opryskiwania ww. roślin żywicielskich.
Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii na terenie wskazanych województw, zaleca się dokładne obserwacje przede wszystkim upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię. Należy zapoznać się z ulotką dostępną TUTAJ>>>KLIK. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Bakteria Ralstonia solanacearum znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej zgodnie z Załącznikiem II do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji UE 2019/2072 i w związku z tym podlega obowiązkowi zwalczania na terenie Unii.
źródło i foto: PIORiN.gov.pl