Tryb ciemny
  • Czwartek, 28 Marzec 2024
Dr Nowacki: można zwiększyć opłacalność ziemniaków skrobiowych

Dr Nowacki: można zwiększyć opłacalność ziemniaków skrobiowych

Skrobia ziemniaczana nie ma sobie równych, ale w praktyce często zastępowana jest skrobią zbożową, która jest tańsza. Z powodu niskich cen oferowanych przez zakłady krochmalnicze producenci ziemniaków skrobiowych nie byli zadowoleni w 2022 roku. Czy jest szansa na zwiększenie opłacalności tej produkcji? Dr Wojciech Nowacki ze Stowarzyszenia Polski Ziemniak jest przekonany, że tak.



- Widziałem także na IGRIT.pl jak producenci ziemniaków skrobiowych oferowali swoje ziemniaki jako jadalne. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale to pokazuje, jak niskie ceny zaoferował przemysł krochmalniczy producentom ziemniaków skrobiowych - powiedział nam dr Nowacki. - Wielu producentów zarzekało się, że nigdy więcej ziemniaków nie posadzą.

 

Jednak zdaniem doktora Nowackiego jest szansa na to, by ziemniaki skrobiowe miały znacznie lepszą cenę i były znacznie lepiej wykorzystane. Tym bardziej, że zakłady krochmalnicze mogłyby przerobić znacznie więcej ziemniaków niż stało się to w ubiegłym roku.

 

- Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie w Łomży w tej sprawie. Zrobiłem solidną analizę jak zachęcić do uprawy ziemniaków skrobiowych, jednak dostałem tylko kilka minut na wyjaśnienia - mówi dr Wojciech Nowacki. - Sprawa prosta nie jest. W ubiegłym roku do ziemniaków skrobiowych była dopłata w wysokości 1700 złotych do hektara uprawy, w tym roku będzie to tylko około 1200 złotych/ha. Jednak moim zdaniem trzeba tak przemyśleć sprawę, żeby dopłata była tylko ,,dodatkową premią'', a produkcja była opłacalna nawet bez tych pieniędzy. Tym bardziej, że w Europie Zachodniej wycofują się z dopłat skrobiowych.



Jak zwiększyć opłacalność?

- Po pierwsze namawiam do wejścia w Integrowaną Produkcję. Poziom nawożenia ziemniaków u nas nie jest wysoki, choć tak naprawdę nie wiemy, jak będą wyglądać biurokratyczne obowiązki i jak częste będą kontrole przy IP - mówi dr Nowacki. - Nie chodzi mi o to, ze rolnicy będą chcieli łamać przepisy, raczej o to, czy częste kontrole nie będą zakłócać pracy gospodarstwa. Druga, niezwykle ważna sprawa to wykorzystanie białka ziemniaczanego. Ziemniak, oprócz skrobi zawiera także około 2% białka, co przy plonie około 40 ton /ha daje 800 kilogramów znakomitego białka paszowego, które mogłoby poprawić także krajowy bilans białka. Szwedzi odzyskują to białko i przetwarzają na żywność. Przy cenie około 500 zł/t i 40 tonach z hektara ziemniak skrobiowy będzie opłacalny, a tę opłacalność jeszcze może zwiększyć odzyskanie białka.



Dr Nowacki jest przekonany, że gdy odzyskiwane będzie białko ziemniaczane, to wtedy można powalczyć o dopłaty do ziemniaka jako do rośliny białkowej - nawet gdyby to było na poziomie 50% dopłat do typowych roślin białkowych to i tak podniosłoby to opłacalność produkcji.



- Mamy w Polsce dziewięć zakładów krochmalniczych, kóre przerabiają 300-350 tysięcy ton ziemniaków skrobiowych, a mogłyby przerobić jeszcze dodatkowe 200 tysięcy ton - dodaje dr Wojciech Nowacki. - Moglibyśmy stać się ,,zagłębiem skrobiowym'' dla Europy, a w praktyce okazuje się, ze importujemy modyfikatory skrobiowe z Europy Zachodniej. Moim zdaniem jest szansa na dobrą opłacalność ziemniaków skrobiowych. Słabi producenci już odpadli.



Choć oczywiście, poza chęciami potrzebne są pieniądze, by technologicznie odzyskiwać białko ziemniaczane, jednak tego typu zmiany poprawiłyby humory nie tylko producentom ziemniaków skrobiowych, ale także wzmocniłyby firmy krochmalnicze. Jednak jeśli doktor Nowacki mówi, że przeliczył wszystko i da się tak poprowadzić produkcję ziemniaków, a z nich skrobi i białka, aby było to dla wszystkich opłacalne - to znaczy, że rzeczywiście się da.

Dodaj komentarz / Odpowiedź
Komentarze
  • Image
    7 miesięcy temu

    To jednak plon skrobi z ha jest podstawą dochodu, zarówno rolnika jak i zakładu przetwórczego. Ten poziom to plon skrobi z ha pomiedzy 10 a 13 ton. Jest to możliwe i w tym kierunku zakładu przetwórczy i plantator musza zmierzać. Współpraca pomiędzy producentem surowca a producentem skrobi musi być ścisła i uczciwa.