Tryb ciemny
  • Piątek, 29 Marzec 2024
Jak zwiększyć opłacalność produkcji ziemniaków skrobiowych?

Jak zwiększyć opłacalność produkcji ziemniaków skrobiowych?

Producenci ziemniaków skrobiowych przeżywają bardzo trudny sezon. Ceny ziemniaków skrobiowych są bardzo niskie. Powodem jest skrobia zbożowa, która choć gorszej jakości od ziemniaczanej jest znacznie tańsza i wypiera z rynku ziemniaczany krochmal.

 

W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania producentów ziemniaków skrobiowych i przedstawicieli firm produkujących krochmal z Janem Krzysztofem Ardanowskim, przewodniczącym Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Spotkanie organizuje dr Wojciech Nowacki, prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak.

 

- To bardzo trudny sezon zarówno dla producentów ziemniaków skrobiowych jak i dla firm wytwarzających krochmal - powiedział nam dr Nowacki. - Chodzi o to, by zwiększyć opłacalność produkcji ziemniaka skrobiowego. W tej chwili skrobia ziemniaczana przegrywa ze skrobia zbożową, która jest tańsza, ale inna jakościowo.

 

Pan doktor uważa, że jest szansa na zwiększenie opłacalności produkcji ziemniaków skrobiowych poprzez wykorzystanie dotychczasowych ,,odpadów''.

 

- Wycierka z produkcji krochmalu znakomicie nadaje się jako surowiec do biogazowni - mówi prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak. - Biogazownie są teraz na topie, byłaby więc szansa na zagospodarowanie tych odpadów.

 

Ale to nie wszystko. Jeszcze większą nadzieję można pokładać w ziemniaczanym białku. Tym bardziej, że nasz kraj cierpi na brak białka paszowego.

 

- Dziś to jest odpad, który nie tylko można, ale i należy zagospodarować - dodaje dr Nowacki. - Z wyliczeń wynika, że z hektara produkowanych ziemniaków można uzyskać 800 kilogramów czystego białka ziemniaczanego. To mogłoby poprawic białkowy bilans paszowy w Polsce, tym bardziej, że do przemysłu trafia około miliona ton ziemniaków skrobiowych rocznie.

 

Jak mówi dr Nowacki, Szwedzi wykorzystują tak odzyskiwane białko ziemniaczane nie tylko jako dodatek paszowy, ale także jako dodatek w żywności dla ludzi.

 

- To mogłoby poprawić opłacalność produkcji ziemniaków skrobiowych, trudno jednak powiedzieć, czy będzie zainteresowanie takimi pomysłami - dodaje prezes stowarzyszenia. - Mam nadzieję, że tak, bo cały przemysł produkujący krochmal musi sobie zdawać sprawę, że producenci i zakłady to naczynia połączone.

 

Gdy odpadów będzie mniej lub będzie można je przeznaczyć do dalszego wykorzystania, będzie możliwe uzyskanie wyższych cen za ziemniaki przemysłowe. Do sprawy powrócimy po spotkaniu z szefem Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP ma dojść w przyszłym tygodniu - wtedy do sprawy wrócimy.

Dodaj komentarz / Odpowiedź