Tryb ciemny
  • Czwartek, 02 Maj 2024
Corteva
Brakuje środków ochrony przed pędrakami

Brakuje środków ochrony przed pędrakami

Zielony Ład niesie wiele ograniczeń dla producentów rolnych. Jak poinformowała Dolnośląska Izba Rolnicza, także producenci ziemniaków mogą mieć kłopoty. Chodzi o ochronę przed pędrakami.

 

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zdecydował się na pismo do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa w sprawie trudności z ochroną upraw. Powodem jest coraz mniejsza liczba dopuszczonych do użycia substancji czynnych.

 

- Boimy się że środki ochrony rośłin będą stosowane niezgodnie z przeznaczeniem to znaczy w uprawach, do których nie mają rejestracji. Ponadto może także dojść do wzrostu zagrożeń związanych z nielegalnym importem środków ochrony roślin oraz wprowadzaniem produktów podrobionych o nieznanym składzie i pochodzeniu. Wycofano środki, które były skuteczne w zwalczaniu chorób i szkodników, a których stosowało się niewielkie ilości - poinformował wicepremiera Kowalczyka Ryszard Borys, prezes DIR.

 

Samorząd rolniczy z Dolnego Śląska zwraca uwagę na kłopoty z ochroną ziemniaka.

 

- Zwracają się do nas rolnicy uprawiający ziemniaki. Interweniują w sprawie wycofania środka ochrony roślin do zwalczania pędraków. W minionym roku na wielu plantacjach stwierdzono uszkodzenia bulw ziemniaków spowodowane żerowaniem pędraków. Straty w gospodarstwach wyliczono na 20-30%, a problem z roku na rok będzie narastał - poinformował prezes DIR.

 

Dolnosląska izba zauważa jednake, że na rynku są dostępne środki biologiczne, ale...

 

- Ich cena jest barierą do stosowania na plantacjach produkcyjnych, bo cena ziemniaków nie zrekompensuje ceny środka - zauważa prezes Borys.

 

Izba apeluje o ponowne przyjrzenie się sprawie wycofywanych substancji czynnych, zwłaszcza, gdy oficjalnie ze strony rządu płyną zapewnienia, że najważniejsze jest bezpieczeństwo żywnościowe. Jakie mogłoby być skuteczne rozwiązanie? Zachęcamy do dyskusji.

Corteva